Czy jest to znak, że coś dużego się szykuje? Może wystąpienie jakiegoś wydarzenia, które pewne osoby przewidują na koniec tego roku? A może sprawy przybrały taki obrót, że obecny rozwój sytuacji jest naturalnym biegiem wydarzeń dążącym do Pełnego Ujawnienia? 

Sami oceńcie 🙂 Przetłumaczenie całego artykułu jest niemożliwe ze względu na prawa autorskie, jednakże, w punktach są wyszczególnione kluczowe sprawy. 

Pozdrawiamy Was, życzymy miłej lektury,

Zespół Kosmicznego Ujawnienia

Artykuł Sandry Erwin, zaczerpnięty ze strony: https://exonews.org/us-military-sees-great-power-competition-for-lunar-resources/ 

Data Publikacji: 30 sierpnia 2020

  • “To co obecnie różne państwa robią w przestrzeni kosmicznej utworzy międzynarodowe prawo kosmiczne”, mówi generał brygady Steven Butow, dyrektor portfolio przestrzeni kosmicznej Militarnej Jednostki Innowacyjnej (DIU, Defense Innovation Unit), organizacji Amerykańskiego Departamentu Obrony Narodowej w Dolinie Krzemowej, która współpracuje z prywatnymi handlarzami zajmującymi się rozwojem technologii bezpieczeństwa narodowego. “Jedną z rzeczy jakiej nie chcemy to, by pozwolić naszej konkurencji i przeciwnikom na wylot w przestrzeń i ustanowić precedens spraw jakie będą odbywały się w naszym Układzie Słonecznym, zaczynając od Księżyca”. 
  • Pentagon jest zaniepokojony możliwością zaakcentowania przez Chiny swojej obecności na Księżycu i będzie usiłował ustanowić międzynarodowe reguły zachowań w przestrzeni kosmicznej. Kwestia została nagłośniona w artykule “State of the Space Industrial Base Report 2020” (https://aerospace.csis.org/events/discussion-with-the-defense-innovation-unit-state-of-the-space-industrial-base-report/ ) opublikowanym w zeszłym miesiącu przez DIU, Laboratorium Badawcze Amerykańskich Sił Powietrznych oraz Amerykańskich Sił Przestrzeni Kosmicznej. “W chwili gdy działania przenoszą się poza orbity geosynchroniczne, pierwszy naród, który zdoła zbudować infrastrukturę transportową i logistyczne obsługującą GEO oraz przestrzeń do Księżyca zdobędzie przewagę dającą kontrolę nad tą przestrzenią, a w szczególności nad punktami Lagrange’a i zasobami Księżyca”, czytamy w raporcie. 
  • Kontrola nad zasobami Księżycowymi, jak np. nad wodorem i tlenem służącymi do napędów pojazdów będzie kwestią kluczową “w celu ogólnego rozwoju komercyjnego przestrzeni kosmicznej”. “Chiny wypracowały sobie okazałą strategię w tym celu”, mówi Butow. Ich metody polegają na zintegrowaniu rządu, przemysłu i naukowców. By rywalizować z nimi, USA musi ustanowić w jaki sposób zarządzać zasobami sektora prywatnego na wolnym rynku finansowym. DIU ma zamiar wykorzystać prywatnych partnerów biznesowych działających publicznie w celu wypracowania strategicznej przewagi. 
  • Rozwój przestrzeni między-księżycowej będzie prawdopodobnie wysiłkiem mieszanym pomiędzy rządem a przemysłem (prywatnym). DIU przeznaczyło około 200 milionów dolarów na rozwój projektów w przestrzeni kosmicznej wraz firmami komercyjnymi, w wyniku czego uzyskano kolejne 2,5 miliarda dolarów inwestycji prywatnych. “Jesteśmy w stanie wykorzystać wiele prywatnych inwestycji bez obciążania programów rejestrowanych przez rząd, które mogą być rozwijane tylko przez rząd”, mówi Butow. 
  • Brent Sherwood, prywatny producent kosmicznych Blue Origin zaznaczył, że Rząd Amerykański musi być stabilnym klientem, by na stałe przyciągnąć prywatny biznes wnoszący wkład do branży kosmicznej i w inwestycje na Księżycu. “Jak dotąd nikt jeszcze nie pokazał produktu, który może być wygenerowany na Księżycu i który dodał by wartości ekonomii kosmicznej po to, by uzyskać prywatnych inwestorów sponsorujących przestrzenne operacje”, mówi Sherwood.  
  • NASA wybrała zespól Blue Origin, “reprezentację narodową” w skład których wchodzą: Draper, Lockheed Martin i Northrop Grumman, które otrzymają kontrakt w wysokości 579 milionów dolarów w celu opracowania pojazdów przeznaczonych do lądowania na Księżycu w 2024 roku w ramach NASA-owskiej operacji “Artemis”. 
  • “Potrzebujemy rządu, by wyznaczył i ustalił podstawy (prawne)”, mówi Sherwood. “Dopiero wtedy będziemy mogli zobaczyć komercyjny pęd, który ewentualnie pobudzi inwestycje. Na samym początku jest zbyt wiele niewiadomych”. Tak czy inaczej NASA jak, agencje rządowe i inne firmy z sektora prywatnego będą musiały rozpocząć opracowanie infrastruktury logistycznej, by wyjść w przestrzeń między-księżycową oraz ustanowić tam obecność ludzi. Zrodzi to potrzebę opracowania nowych technologii jak np. nowych form komunikacji i systemów nawigacyjnych, które będą tam wykorzystywane. 
  • Opublikowany przez DIU raport mówi o tym, że partycypacja USA w ekonomii przestrzeni między-księżycowej będzie wymagała nieustannej obecności wojska. Odpowiedzialność za dostarczenie wywiadu, pomocy i nawigacji spadnie na Amerykańskie Siły Kosmiczne.

WASHINGTON – Rywalizacja o księżyc pomiędzy USA a Chinami jest bardzo pilnie obserwowana przez Amerykański Departament Obrony Narodowej ze względu na przewidywane zaangażowanie Armii Amerykańskiej (Amerykańskich Sił Kosmicznych, przyp. tłum.) w celu zabezpieczenia dostępu USA do przestrzeni między-księżycowej. 

   Generał Steven Butow

Brent Sherwood

Jedną z trosk Pentagonu jest ewentualność ustanowienia Chińskiej obecności na Księżycu przed USA i usiłowania narzucenia prawa międzynarodowego oraz reguł panujących w przestrzeni, mówi generał brygady Steven Butow, dyrektor portfolio przestrzeni kosmicznej Militarnej Jednostki Innowacyjnej (DIU, Defense Innovation Unit). DIU jest organizacją Departamentu Obrony Narodowej z bazą w Dolinie Krzemowej, która współpracuje z handlarzami rozwijającymi technologie istotne dla bezpieczeństwa narodowego. 

“Rywalizacja jest dobra, lecz mamy nadzieję, że znajdzie się tam miejsce na kooperatywne użycie przestrzeni kosmicznej”, powiedział Butow w środowej, wirtualnej konferencji Ascend, zorganizowanej przez Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki. 

Reguły prawne są ustanawiane przez prawo precedensu”, mówi Butow. “Działania narodów w przestrzeni kosmicznej, ustanowią przyszłe międzynarodowe prawa kosmiczne”, dodaje. Jedną z rzeczy jakiej nie chcemy to, by pozwolić naszej konkurencji i przeciwnikom na wylot w przestrzeń i ustanowić precedens spraw jakie będą odbywały się w naszym Układzie Słonecznym, zaczynając od Księżyca”. 

Kwestia została nagłośniona w artykule “State of the Space Industrial Base Report 2020” (https://aerospace.csis.org/events/discussion-with-the-defense-innovation-unit-state-of-the-space-industrial-base-report/ ) opublikowanym w zeszłym miesiącu przez DIU, Laboratorium Badawcze Amerykańskich Sił Powietrznych oraz Amerykańskich Sił Przestrzeni Kosmicznej.

“Ponieważ działania przenoszą się poza orbity geosynchroniczne, pierwszy naród, który zdoła zbudować infrastrukturę transportową i logistyczne obsługującą GEO oraz przestrzeń do Księżyca zdobędzie przewagę dającą kontrolę nad tą przestrzenią, a w szczególności nad punktami Lagrange’a i zasobami Księżyca”, czytamy w raporcie. 

Kontrola nad zasobami Księżycowymi, jak np. nad wodorem i tlenem służącymi do napędów pojazdów będzie kwestią kluczową “w celu ogólnego rozwoju komercyjnego przestrzeni kosmicznej”. “Chiny wypracowały sobie okazałą strategię w tym celu”, mówi Butow.

Pełny artykuł dostępny jest tutaj: 

https://spacenews.com/u-s-military-eyes-a-role-in-the-great-power-competition-for-lunar-resources/ 

NOTATKA O SPRAWIEDLIWEJ DYSTRYBUCJI MATERIAŁÓW: 

Strona ta zawiera materiały chronione prawami autorskimi, na którego dystrybucję nie wyraził zgody właściciel prawa autorskich. 

exonews.org rozpowszechnia ten materiał w ramach doniesień prasowych, dla celów badań naukowych, komentowania oraz poddania pod krytykę w ramach ustawy Fair Use 17 U.S.C. § 107. W związku z prawami autorskimi proszę o kontakt z edytorem ExoNews – duke@exonews.org 

Total Page Visits: 3185 - Today Page Visits: 1